Prostě zařídit vše tak, aby problém vůbec nevznikl.
Prevence
Nejsnažší cestou, jak zvládat případné problémy je předcházet jim.
- výživa
- očkování
- odčervení
- preventivní prohlídka
- preventivní zákroky
- prohlídka chrupu
- poradenství
- poruchy chování
- drápky, čištění uší
VÝŽIVA
Základem prevence v mnoha ohledech je kvalitní a vyvážená strava. Pokud Vaše zvířátko netrpí žádným zdravotním problémem, je pro něj nejvhodnější kvalitní krmivo, které lze pořídit na internetu či v chovatelských potřebách. Důrazně nedoporučujeme krmit běžnými krmivy ze supermarketu, jelikož jejich kvalita nebývá valná a v budoucnu může velkou měrou nepříznivě ovlivnit zdravotní stav Vašeho miláčka. Pokud už pacient trpí nějakým onemocněním, jsme tu pro Vás, abychom Vám nabídli to nejlepší řešení v podobě speciální veterinární diety, která mnohokrát dokáže velmi významně zkvalitnit a prodloužit život.
OCHRANA PROTI VNITŘNÍM A VNĚJŠÍM PARAZITŮM
Odčervení proti oblým a plochým červům se provádí dvakrát až čtyřikrát ročně, obvykle ve formě tablet, pasty či spot-on („kapka za krk“). Na trhu jsou dostupné různé přípravky vhodné pro terapii a následnou prevenci vůči blechám, klíšťatům a jiným vnějším parazitům. Jedná se o spot-ony, obojky a tablety s různou dobou působení. Fretky se preventivně neodčervují (jedině po koprologickém vyšetření), jelikož většina fretek vnitřní parazity nemá. Naopak je u nich doporučena kontrola na vnější parazity (např. ušní svrab).
ZOUBKY
Významnou součástí prevence je udržení zdravého chrupu. Více v sekci „Stomatologie
PREVENTIVNÍ ZÁKROKY
Mezi nejčastější preventivní zákroky řadíme kastrace. Preventivní kastrace velmi doporučujeme, o důvodech si s Vámi rádi popovídáme osobně při Vaší návštěvě.
OČKOVÁNÍ
Očkování je prevencí proti infekčním chorobám. U psů je ze zákona povinné očkování proti vzteklině, naočkovaný musí být každý pes ve věku 3-6 měsíců. Navíc, od 1.1.2020 pes, který nebude načipovaný, je brán jako neočkovaný proti vzteklině. Platí povinnost čipovat psy starší 3 měsíců, nebo před prodejem. Mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3.7.2011. U koček a fretek se očkování proti vzteklině vyžaduje pouze, pokud cestují do jiných zemí.
Pro pejsky rozhodně doporučujeme očkování proti psince, parvoviróze, parainfluenze (psincový kašel), infekční hepatitidě a leptospiróze (velmi nebezpečná, přenosná na člověka). U psů, kteří se pohybují v blízkosti hospodářských zvířat, a loveckých psů lze doporučit ještě vakcinaci proti tetanu. Určitě je vhodné zvážit aplikaci intranazální vakcíny proti psincovému kašli. Pro ochranu ještě nenarozených a novorozených štěňátek nám slouží vakcína proti psí herpesviróze, doporučitelná je zejména v chovech, kde se toto onemocnění prokazatelně vyskytlo nebo štěňátka z neznámého důvodu uhynula. Vakcinaci proti borelióze nedoporučujeme.
Absolutní základ v očkování pro kočky představuje očkování proti panleukopenii, kaliciviróze a herpesviróze (komplex kočičí rýmy). Rádi Vám poradíme, jaké vakcinační schéma bude nejlepší pro Vaši kočičku, ať už se to týká časového odstupu očkování nebo onemocnění, na která je vhodné očkovat. Dále existuje očkování proti FeLV (komplex virové leukémie koček), které doporučujeme očkovat kočičkám, které žijí venku, avšak je bezpodmínečně nutné kočičku před tím otestovat, jestli už onemocněním netrpí. Někdy je doporučitelné naočkovat kočičku taky proti chlamydióze, zejména ve vysoko koncentrovaných chovech a útulcích nebo na místech, kde byl v minulosti potvrzen výskyt chlamydiové infekce. Fretky se očkují jednou ročně proti psince.
Králíci se očkují pravidelně proti moru 1. a 2. typu a proti myxomatóze 1-2x ročně (podle typu vakcíny). U mláďat králíků by mělo vakcinaci předcházet vyšetření trusu na kokcidie.